Warning: Use of undefined constant ‚WPLANG’ - assumed '‚WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/przepis/domains/www.przepisnazdrowie.pl/public_html/wp-config.php on line 68 Warning: Use of undefined constant ‚pl_PL’ - assumed '‚pl_PL’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/przepis/domains/www.przepisnazdrowie.pl/public_html/wp-config.php on line 68 Zrób sobie Tempeh - KULINARNE PODRÓŻE

Zrób sobie Tempeh

Soja jest rośliną kontrowersyjną. Z jednej strony nazywana jest azjatyckim złotem, a z drugiej oskarżana jest o szkodliwy wpływ na zdrowie. W Azji, skąd soja pochodzi, np. w Indonezji spożywana jest głównie w postaci sfermentowanej. W procesie fermentacji dochodzi do redukcji łańcucha białek z około 200 elementów do około 18. Czyni to soję lepiej przyswajalną i sprawia, że jest świetnym źródłem białka roślinnego oraz korzystnych dla zdrowia witamin i enzymów.

Tempeh może zawierać witaminę B12 jednak jej zawartość trudno jest określić bez specjalistycznych badań. Zawartość witaminy B12 zawiera się od 0,2 mg do 14,8 mg w zależności od miejsca i warunków, w których powstaje oraz dodania w trakcie produkcji bakterii ze szczepu Klebsiella. Zaskakujące jest to, że produkcja tempehu w warunkach domowych może sprzyjać wzrostowi naturalnie występujących w środowisku bakterii, które zwiększają zawartość witaminy B12 w tempehu.

Czytając literaturę na temat tempehu, niejednokrotnie dziwiłem się jak mogłem do tej pory tak rzadko go jadać. Kilka tygodni temu kupiłem na stronie http://tempeh.info/ pleśń o wdzięcznej nazwie Rhizopus. Jednak na etapie realizacji pojawiła się mała przeszkoda w postaci inkubatora, który byłby w stanie utrzymać temperaturę pomiędzy 27 a 33 stopni Celsjusza. Po zbudowaniu dwóch kartonowych inkubatorów obitych styropianem znalazłem sposób, aby użyć piekarnika wyposażonego w małą żarówkę, wydzielającą ciepło. Skorzystałem z przepisu zamieszczonego na stronie producenta grzyba pleśniowego i realizując go krok po kroku, otrzymałem idealny, porośnięty grubym kożuchem zdrowej pleśni tempeh.

ziarna soi

Zachęcam do zrobienia tempehu w domu. Wymaga to pewnych przygotowań, jednak radość w procesie tworzenia tempehu jest ogromna, a satysfakcja kiedy wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze większa! Jest to zdrowy i smaczny pokarm, który ma wyjątkową teksturę.

tempeh

12 komentarzy

 1. Adela 29 października 2009
 2. admin 29 października 2009
 3. TempehService.Com 12 sierpnia 2010
  • Filip 12 sierpnia 2010
 4. TempehService.Com 9 września 2010
 5. dorota szwed 21 października 2011
 6. Gabi 30 kwietnia 2014
  • Filip 30 kwietnia 2014
 7. Anonim 16 marca 2016
  • FILIP 16 marca 2016
 8. Iza 27 sierpnia 2017
  • FILIP 11 października 2017

Leave a Reply